Łóżko dla chorego barierką - jak zapobiec przed wypadnięciem z łóżka

Odpowiednia opieka to nie tylko to, co się robi. To także zapobieganie niektórym sytuacjom. W przypadku leżących pacjentów, na przykład po różnego rodzaju operacjach, niepełnosprawnych z powodu chorób czy tych w trakcie rehabilitacji, bardzo ważne jest zabezpieczenie miejsca odpoczynku, czyli łóżka. Zsunięcie się z niego stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo chorego. Można to zrobić na kilka sposobów, które opiszemy w tym artykule, a mianowicie — łóżka z barierką, poręcze oraz pasy stabilizujące.

 

Łóżko dla chorego z barierką

Jeżeli dopiero tworzysz przestrzeń dla pacjenta w swoim domu lub chcesz wymienić posiadane już sprzęty na te, które ułatwią pacjentowi, chociażby, podnoszenie się z pozycji leżącej, opcją do rozważenia będzie łóżko rehabilitacyjne z barierkami bocznymi. Na rynku dostępne są różne modele – od drewnianych aż po te metalowe z regulacją wysokości, jednostronne i dwustronne. Wszystkie z nich mają zapewnić bezpieczeństwo choremu zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Mogą okazać się również pomocne podczas wykonywania różnych czynności, na przykład tych związanych z higieną osobistą.

 

Barierki i poręcze mocowane do łóżek

To mniejszy wydatek, który może okazać się rozwiązaniem w przypadku, gdy nie chcemy kupować nowego łóżka. Zazwyczaj barierki montuje się do podstawy mebla za pomocą specjalnych pasów, dzięki którym są stabilne podczas użytkowania. Można je umieścić w dowolnym miejscu na długości i zdemontować w każdej chwili.

Podobnie jak w przypadku poręczy wbudowanych w łóżka, barierki kupione osobno również posiadają antypoślizgowe uchwyty. Mogą zapobiec przed wypadnięciem chorego podczas snu, karmienia czy wykonywania jakichkolwiek innych czynności.

 

Pasy stabilizujące — kroczowe i biodrowe

Niektóre schorzenia i niepełnosprawności mogą wymagać innego rodzaju zabezpieczeń. Przed zsunięciem się chorego zabezpieczają nie tylko wspomniane wcześniej meble z barierkami czy akcesoria w postaci poręczy, ale również pasy stabilizujące. Utrzymują one daną część ciała pacjenta w jednym miejscu. Przykładowo, pas kroczowy unieruchamia i jednocześnie podpiera ciało osoby chorej. Biodrowy z kolei umożliwia przewrócenie się z boku na bok, ale ruch pacjenta jest ograniczony.

0
Feed

Zostaw komentarz