Wszystko o sprzęcie rehabilitacyjnym

Rehabilitacja składa się z wielu różnych aspektów. Możesz zostać na nią skierowany przez lekarza ortopedę lub sam zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach może okazać się, że oprócz regularnych wizyt i ćwiczeń, potrzebny będzie Ci również odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. W tym wpisie skupimy się przede wszystkim na nich, ich rodzajach i opiszemy, od czego powinien być uzależniony Twój wybór.

 

Czym jest rehabilitacja i na czym polega?

To proces, który jest stosowany w celu powrotu do zdrowia, przywrócenia sprawności lub zmniejszenia dolegliwości bólowych i zwiększenie komfortu funkcjonowania po różnego rodzaju wypadkach, np. kontuzjach związanych z uprawianiem sportu, paraliżem wynikającym z choroby bądź nieszczęśliwego zdarzenia czy intensywnej pracy. Jego przebieg jest uzależniony od pacjenta oraz typu i złożoności doznanego urazu. Żadna rehabilitacja nie wygląda w pełni tak samo, ponieważ osoby poddające się rehabilitacji mają, chociażby, różne progi bólu czy cechy anatomiczne, a fizjoterapeuci – odmienne techniki czy sprzęty rehabilitacyjne. Każde leczenie i terapia są procesem indywidualnym, którego czas trwania jest ściśle związany z pacjentem oraz rehabilitantem.

 

Co to jest sprzęt rehabilitacyjny i na co się dzieli?

To nic innego jak urządzenia i różne akcesoria, które są wyrobami medycznymi. Zadaniem sprzętu rehabilitacyjnego jest między innymi wsparcie procesu rekonwalescencji po przebytych urazach. Mogą być to zarówno maty do akupresury przeznaczone do użytku domowego, wózki inwalidzkie umożliwiające poruszanie się, jak i drabinki, których używa się wyłącznie pod okiem rehabilitanta.

 

Sprzęt rehabilitacyjny możemy podzielić na trzy grupy pod względem ich przeznaczenia:

  1. Profilaktyczny, używany jako środek wspierający, np. w rehabilitacji. Może być stosowany również zapobiegawczo, kiedy nie posiadamy żadnych problemów zdrowotnych. Zaliczyć do niego możemy materace, poduszki i maty.
  2. Do ćwiczeń, np. gumy i poręcze. Służą one do regularnych treningów przeprowadzanych pod okiem rehabilitanta. Odgrywają one istotną rolę, chociażby w procesie powrotu do sprawności po różnego rodzaju kontuzjach, urazach i wypadkach. Ich celem jest ułatwienie bądź zwiększenie wydajności wykonywanych ćwiczeń.
  3. Wsparcie codzienności, czyli wszystkie te sprzęty rehabilitacyjne, które mogą być stosowane przez pacjentów samodzielnie, bez nadzoru i są niezbędne do wykonywania różnych czynności, np. przemieszczania się. Możemy zaliczyć do nich kule, chodziki, wózki inwalidzkie, stabilizatory czy łóżka.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Tutaj liczy się przede wszystkim zalecenie lekarza ortopedy i fizjoterapeuty. Nie należy kupować sprzętu rehabilitacyjnego bez dokładnej konsultacji, która jest podstawą do podjęcia konkretnego leczenia. Wyjątek stanowią niektóre przedmioty należące do 1 i 3 kategorii opisanej w akapicie powyżej, np. wózki inwalidzkie, kule czy chodziki. Poza tym, produkty i akcesoria tego typu powinny pochodzić ze sklepów medycznych, a same posiadać odpowiednie certyfikaty, potwierdzające bezpieczeństwo korzystania z wyrobu.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę również na udogodnienia danego sprzętu rehabilitacyjnego, np. możliwość dostosowania wysokości kul, złożenia wózka inwalidzkiego do transportu, rodzaj surowca, z którego jest wykonana konstrukcja, a nawet wymiary wyrobu.

 

Czy zawsze musisz decydować się na kupno?

Niekoniecznie. Zakup sprzętu rehabilitacyjnego może okazać się dobrym wyborem, jeśli Twój uraz, kontuzja lub niepełnosprawność nie jest tymczasowa albo będzie wymagała długiego procesu leczenia. Nie jest to jednak jedyna opcja. Możesz zdecydować się również na wypożyczenie danego wyrobu w odpowiednim miejscu. Niektóre placówki oferują wynajem przez siedem dni w tygodniu oraz transport na wybrany adres. To rozwiązanie może być pomocne w przypadku, gdy nie masz możliwości odwiedzenia sklepu medycznego, chociażby przez wzgląd na kontuzję bądź moment, w którym jej doznałeś (np. niedziela lub święto).

0
Feed

Zostaw komentarz