Tlen medyczny – czyli tlenoterapia aparatem tlenowym

Nie ma żadnych wątpliwości, że tlen jest potrzebny do życia każdego człowieka. Jego obecność w powietrzu jest obligatoryjna, do tego, by po prostu móc swobodnie oddychać. Niestety ze względów zdrowotnych nie wszyscy są w stanie pobierać go w sposób wystarczający z otoczenia i zaopatrywać w niego organizm. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na niewydolność oddechową. W tego typu przypadkach konieczne okazuje się korzystanie z tlenoterapii. Odbywa się ona z pomocą specjalnych koncentratorów. Czym jest więc tlenoterapia i na czym polega ta metoda terapeutyczna? 

 

Czym jest tlenoterapia? 

Mianem tej metody terapeutycznej określa się sposób leczenia, który polega na zwiększeniu dawki tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrza. Jest to możliwe dzięki specjalnemu aparatowi tlenowemu, którego zadaniem jest zwiększenie stężenia tego cennego pierwiastka. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia, a następnie oczyszcza je i stęża, po czym przekazuje je za pomocą maski lub wąsów tlenowych osobie chorej. Aparaty występują zarówno w formie stacjonarnej, jak i przenośnej. 

 

Kto może korzystać z tlenoterapii? 

Przede wszystkim ta metoda terapeutyczna powinna być zalecona przez lekarza specjalistę. Niemniej, korzystanie z niej wskazane jest dla osób, które cierpią na przewlekłe problemy z niewydolnością oddechową. Z tego też względu po aparaty tlenowe najczęściej korzystają osoby cierpiące na astmę oskrzelową, zwłóknienie płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), raka płuc, a także mukowiscydozę. Ponadto stosuje się w przypadkach chorób układu krążenia, takich jak: niewydolność krążenia, choroby tętnic, nadciśnienie, zwłóknienie mięśnia sercowatego czy też dusznica bolesna. 

 

Istnieją także inne wskazania do korzystania z tlenoterapii. Metodę tę wykorzystuje się jako wsparcie przy leczeniu zaburzeń neurologicznych, niewydolności nerek, anemii lub chorób onkologicznych. Niezależnie jednak od dolegliwości pacjenta, zadaniem opisywanej metody terapeutycznej jest poprawa komfortu życia osoby chorej i ułatwienie codziennego funkcjonowania.

0
Feed

Zostaw komentarz