Schodołaz gąsienicowy. Jak działa i jaki rodzaj wybrać?

W tym wpisie skupimy się na wyrobach medycznych, które przeznaczone są do transportu osób niepełnosprawnych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów schodołazów, które różnią się od siebie sposobem użytkowania, budową, a nawet specyfiką miejsca zastosowania. Opiszemy każdy z nich (gąsienicowy i kroczący) i zaznaczymy, o czym należy pamiętać podczas zakupu oraz przy regularnym używaniu.

 

Czym dokładnie jest schodołaz?

Jak sama nazwa wskazuje, to nic innego, jak sprzęt, którego zadaniem jest przeniesienie niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim osoby w górę lub w dół schodów. Nie służy do samodzielnego posługiwania się. Wymagana jest tutaj pomoc drugiej osoby, która będzie kontrolować schodołaz, bez względu na to, czy jest to model gąsienicowy czy kroczący.

 

Do ich cech zaliczyć możemy przede wszystkim mobilność. Sprzęt działa niezależnie od innych powierzchni architektonicznych, na przykład barierek, schodów, podłóg czy ścian. Może więc być używany w różnych miejscach. Co więcej, dzięki opcji składania, każdy z nich może być transportowany samochodem osobowym.

 

Jakie istnieją rodzaje schodołazów na rynku?

Tutaj wymienić możemy dwa modele sprzętów: kroczący i gąsienicowy. Obydwa z nich znajdują zastosowanie w miejscach, w których nie ma wind. Mogą być to przychodnie, szpitale, domy spokojnej starość, domy pomocy społecznej, ośrodki rehabilitacyjne czy nawet prywatne domy.

 

Pierwszy z nich, czyli schodołaz kroczący, to sprzęt, który może mieć wbudowane specjalne krzesło do transportu osoby niepełnosprawnej lub być dopasowany do jednego rodzaju wózka inwalidzkiego. Gąsienicowy z kolei współpracuje ze wszystkimi modelami.

 

Oba urządzenia mogą być zakupione lub wypożyczone nie tylko przez placówki medyczne, ale również przez osoby prywatne. Istotne jest jednak sprawdzenie, czy wybrany schodołaz posiada niezbędne certyfikaty oraz czy spełnia obowiązujące w danym momencie normy.

 

W jaki sposób działają schodołazy?

Każdy z wymienionych modeli pozwoli na pokonanie schodów osobom niepełnosprawnym z pomocą opiekuna. Jednak każdy z nich ma indywidualne cechy charakterystyczne, dzięki którym lepiej lub gorzej radzą sobie w konkretnych miejscach.

 

Schodołaz kroczący to urządzenie o mniejszych rozmiarach niż model gąsienicowy. Jego mechanizm działa powoli, pokonując stopień po stopniu — niezależnie od ich wysokości czy szerokości. Występuje w wersji ręcznej oraz elektrycznej. W przypadku pierwszej opcji, opiekun lub operator musi dysponować dobrą kondycją fizyczną, ponieważ ruch urządzenia zależy w pełni od siły jego mięśni.

 

Drugi rodzaj sprzętu natomiast jest większy i cięższy. Wyposażony jest w elektryczny system poruszania się. Opiera się ona na dwóch gąsienicach (stąd również jego nazwa), które nie wymagają siły ludzkiej do poruszania się. Schodołaz gąsienicowy trzeba jedynie naprowadzić w odpowiednim kierunku, a sprzęt samodzielnie rozpocznie pokonywanie schodów. Jego działanie jest dzięki takiemu mechanizmowi nieco szybsze i prostsze.

 

Gdzie można użytkować schodołazy i o czym należy pamiętać?

Wbrew pozorom, nie jest to urządzenie, które może być stosowane wyłącznie w placówkach medycznych. Każdy może nabyć schodołaz gąsienicowy i korzystać z niego w domu. W tym drugim przypadku istotne są jednak dwie kwestie — sposób korzystania oraz konserwacja. Jak każdy sprzęt, również ten ma ściśle określone funkcjonowanie i nie powinien być stosowany w żadnym innym celu. Nie powinien również być używany w sposób inny niż zostało to określone przez producenta.

 

Nie należy zapominać również o konserwacji. Dlaczego? Ponieważ stan techniczny sprzętu idzie w parze z bezpieczeństwem użytkowania oraz samą jego pracą. Każdy schodołaz (gąsienicowy i inny) powinien trafić do serwisu co najmniej raz na dwa lata – nawet jeżeli działa prawidłowo i nic nie wzbudza Twoich podejrzeń. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek dźwięki lub ruchy, które odbiegają od normy, na przykład bujanie czy zmiana tempa, nie czekaj, tylko od razu zgłoś się ze sprzętem do specjalistów.

0
Feed

Zostaw komentarz