Regulacja ręczna czy elektryczna łóżka medycznego?

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną lub starszą jest wymagającym zadaniem, które wymaga nie tylko sporo cierpliwości, ale również często dużo siły fizycznej. Na szczęście także w warunkach domowych można wyposażyć się w sprzęt, który przyczyni się do łatwiejszego wypełniania swoich obowiązków. Mamy tu na myśli m.in. łóżka medyczne, których jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość dowolnego modyfikowania położenia poszczególnych jego części. Na rynku wyróżniamy dwa typy tego rodzaju wyposażenia - z regulacją sterowaną manualnie oraz elektrycznie. Który z nich może okazać się lepszym wyborem?

 

Łóżka medyczne sterowane w sposób ręczny

Obecnie nowoczesne modele ręcznie sterowanych łóżek medycznych nie wymagają używania takich nakładów siły, jak miało to miejsce w przeszłości. Wszystko dzięki współcześnie montowanym rozwiązaniom np. mechanizmom śrubowym, które stosunkowo niewielkim nakładem sił pozwalają na zmianę położenia poszczególnych jego segmentów. Starsze warianty mebli posiadały m.in. mechanizmy zapadkowe, które jednak wymagały znacznie większej sprawności od osoby zajmującej się chorym. Aktualnie jest to zadanie sporo łatwiejsze.

 

Łóżka medyczne sterowane elektrycznie

Na ogół można spotkać się z modelami, które obsługiwane są za pomocą pilota. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku poszczególne części łóżka medycznego sterowanego elektrycznie samoczynnie zmieniają swoje położenie. Tego typu rozwiązanie jest komfortowe zarówno dla osoby chorej (sama może przeprowadzać regulację, o ile pozwala na to stan zdrowia), jak i osoby opiekującej się, gdyż może ona swobodnie wykonywać wszystkie czynności pielęgnacyjne.

 

Łóżka medyczne sterowane ręcznie i elektrycznie - które wybrać?

Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb oraz zasobności portfela. Łóżka medyczne sterowane elektrycznie są nieco droższe niż ich odpowiedniki z ręczną regulacją, ale zapewniają również większą funkcjonalność, a także większy komfort. Jeżeli jednak kryterium jest cena, to modele sterowane manualnie sprawdzą się do opieki nad przewlekle chorą osobą równie dobrze.

0
Feed

Zostaw komentarz