21/10/2022 0 Komentarze
Koncentrator tlenu do oddychania – co to jest i jak działa?
Urządzenie medyczne jest niezbędne w przypadku leczenia chorób płuc oraz chorób serca dodatkowo obciążonych niewydolnością oddechową. Koncentrator tlenu służy do podawania pacjentowi powietrza ze zwiększoną dawką tlenu. Sprzęt dodatkowo zajmuje się filtrowaniem, oczyszczaniem oraz odpowiednim poziomem nawilżenia gazu. Do osoby chorej trafia prawie czysty tlen, ponieważ stężenie wynosi od 90% do 96%, w zależności od warunków środowiskowych oraz ustawionego przepływu. W naszej wypożyczalni, korzystamy z urządzeń firmy Philips, które wyróżnia wyższy % stężenia tlenu na tle innych firm.
Koncentrator tlenowy, a butla
Urządzenie medyczne jest uznawane za bezpieczną alternatywę dla butli tlenowych, ponieważ nie stwarza ryzyka wybuchu, a w przypadku pożaru w pomieszczeniu nie dojdzie do poważnego rozniecenia ognia. Koncentrator, w przeciwieństwie do butli, nie wymaga również regularnej wymiany, ponieważ gazy produkowane są w nim stale. Aparaty są niezwykle intuicyjne w obsłudze, dlatego bywają one również wykorzystywane w warunkach domowych przez osoby starsze.
Kiedy stosowany jest koncentrator do oddychania?
Jednym z podstawowych wskazań do stosowania aparatu medycznego są choroby układu oddechowego, a także wszelkie schorzenia kardiologiczne oraz onkologiczne. Najczęściej urządzenie oddechowe przeznaczone jest dla osób zmagających się z rakiem płuc, zwłóknieniem płuc, astmą oskrzelową, mukowiscydozą, dysplazją oskrzelowo-płucną oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Korzystanie z urządzanie jest również uzasadnione w przypadku problemów z sercem, np. przy niewydolności krążenia, nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego czy zwłóknienia mięśnia sercowego. Aparat jest również wykorzystywany po zabiegach w celach rehabilitacyjnych, ponieważ zmniejsza nasilenie objawów alergicznych czy menstruacyjnych, a także może poprawić kondycję psychiczną osób cierpiących na depresję.
Jak długo stosować koncentrator?
Długość stosowania, a także regularność korzystania z aparatu oddechowego jest uzależniona przede wszystkim od specyfiki choroby, z którą zmaga się pacjent. Ustalenie wspomnianych czynników powinno być uzależnione od decyzji lekarza. Niektórzy pacjenci wymagają suplementacji od 12 do nawet 24 godzin na dobę.
Komentarze
Zostaw komentarz