Koncentrator tlenu do domu - co warto wiedzieć

To nic innego jak aparat, którego zadaniem jest wsparcie oddychania Pacjenta. Stosowanie koncentratora może odbywać się w warunkach domowych po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Lekarz wskazuje, przez jak długi czas należy korzystać z urządzenia oraz ilość przepływu podawanego w litrach na minutę. Stężenie tlenu w aparatach tlenowych jest "stałe" (nie jest to parametr regulowany przez użytkownika) i w przypadku marki Philips Respironics mieści się w przedziale od 90% do 96% w zależności od przepływu i warunków środowiskowych.  Korzystanie bez zaleceń lekarza możę być szkodliwe dla zdrowia i skutkować stałymi zmianami w organiźmie. 

 

W jaki sposób działa koncentrator tlenu?

To urządzenie, które nie wymaga uzupełniania. Koncetrator pobiera powietrze z otoczenia, następnie separuje tlen od pozostałych gazów zawartych w powietrzu oraz jak sama nazwa wskazuje, koncetruje stężenie tlenu do wysokiego %, aby podać jak najczystszą formę tlenu pacjentowi. Zawiera w sobie kilka filtrów dzięki czemu tlen dostający się w do organizmu jest przefiltrowany i bardziej czysty w stosunku do powietrza z otoczenia.

 

Jakie zastosowanie ma koncentrator tlenu?

Wskazaniem do korzystania z urządzenia mogą być niektóre schorzenia, na przykład mukowiscydoza, zakażenie COVID-19, włóknienie płuc, nowotwory płuc, astma oskrzelowa, dysplazja oskrzelowo-płucna, obturacyjna choroba płuc czy niewydolność oddechowa. Jednak koncentrator tlenu może być zalecony przez lekarza również w przypadkach innych problemów zdrowotnych, niekoniecznie związanych z układem oddechowym, tylko tych, które dają objawy z jego strony.

 

Jakie są przeciwwskazania do używania koncentratora tlenu?

Jak każdy sprzęt medyczny, ten również nie powinien być stosowany w niektórych sytuacjach. Do przeciwwskazań korzystania z koncentratora tlenu zalicza się przede wszystkim urazy płuc, epilepsję, ciążę, odmę płucną czy chorobę wieńcową. Jednak schorzenia to nie jedyne ograniczenia korzystania z urządzenia. Wymienić można również przyjmowanie leków, które zawierają antybiotyki takie jak, przykładowo, bleomecyna lub doksorubicyna. Dlatego tak ważna i konieczna jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania większej dawki tlenu.

0
Feed

Zostaw komentarz