Jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne?

Wiele osób obłożnie chorych oraz w podeszłym wieku nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i jest zmuszona przez większość czasu przebywać w pozycji leżącej. Z tego też względu odpowiedni dobór łóżka rehabilitacyjnego, mogącego zapewnić komfort oraz wygodę pacjentom urasta do miana najważniejszej rangi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli przeznaczonych do zakupu, które mogą zostać użytkowane zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Ponadto istnieje również możliwość wynajmu tego mebla użytkowego z profesjonalnej wypożyczalni, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza pod względem finansowym. Czym więc kierować się przy wyborze, by łóżko rehabilitacyjne było odpowiednie?

 

Kluczowa kwestia to parametry techniczne łóżka rehabilitacyjnego

Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze opisywanego mebla, są potrzeby osoby chorej. Przede wszystkim konieczne jest dostosowanie produktu do przypadłości pacjenta, a także do jego wzrostu i wagi, gdyż powinien czuć się on jak najbardziej komfortowo. Z tego też względu inne łóżko rehabilitacyjne wybierzemy dla dziecka, a inne dla osoby dorosłej, która choruje na otyłość. Warto więc zwracać baczną uwagę na parametry techniczne mebla np. Na jego długość czy udźwig, Ponadto należy rozważyć stopień ograniczenia ruchowego pacjenta, gdyż codzienna opieka znacząco obciąża kręgosłup.

 

Regulacja łóżka rehabilitacyjnego

W obecnych czasach możliwość regulacji posiadają zarówno modele mechaniczne, jak i elektryczne, jednak w pierwszym przypadku pacjent może nie być w stanie wykonać jej w sposób samodzielny. Z tego też powodu coraz częściej osoby zwracają się w kierunku modeli elektrycznych, które są po prostu znacznie bardziej funkcjonalne i zapewniają większy pacjent i dla pacjenta, i dla osoby sprawującej opiekę. Chory może bowiem za pomocą pilota samodzielnie dokonywać modyfikacji wysokości łóżka oraz nachylenia jego poszczególnych segmentów.

 

Dodatkowe akcesoria oraz funkcje zwiększające komfort

Choć powinno być to normą, to w niektórych modelach na wyposażeniu nie występują barierki boczne. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż stanowią zabezpieczenie pacjenta przed wypadnięciem. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy podnosimy całe łóżko do góry i pacjent znajduje się w znacznej odległości od podłogi. Niektóre łóżka mają ukryte funkcje, które stanowią nieocenioną pomoc przy zmianie pozycji pacjenta i podnoszą funkcjonalność łóżka rehabilitacyjnego. Dodatkową opcją jest wyposażenie łóżka w wysięgnik z trójkątem czy stolik na laptopa czy jedzenie.

0
Feed

Zostaw komentarz