Jak wybrać koncentrator tlenu do domu?

W niektórych sytuacjach domowa tlenoterapia jest jedynym rozwiązaniem, w którym osoba może bez żadnych przeszkód swobodnie i wartościowo oddychać. Ten rodzaj terapii stosowany jest u pacjentów cierpiących na jeden z rodzajów niewydolności oddechowej. Przy tego typu problemach zdrowotnych samodzielne pobieranie powietrza z otoczenia i zaopatrywanie organizmu w tlen jest w wielu przypadkach niewystarczające. Z tego też względu wykorzystanie koncentratora w domowych warunkach może okazać się niezastąpione.

 

Czym jest koncentrator tlenu?

To urządzenie medyczne, którego zadaniem jest dostarczanie pacjentowi właściwą ilość tego cennego pierwiastka znajdującego się w powietrzu. Aparat pobiera z otoczenia powietrze, a następnie zagęszcza oraz oczyszcza je i za pomocą maski lub wąsów tlenowych przekazuje schorowanej osobie. Zawiera ono około 90-95 % tlenu. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które posiadają zarówno przenośną, jak i stacjonarną formę. Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danego aparatu należy skontaktować się z lekarzem.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie koncentratora tlenu?

Urządzenia te najczęściej są niezbędne dla pacjentów na co dzień zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego takimi jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy też nowotworowe choroby płuc powikłane częściową niewydolnością oddechową. Nie należą jednak one do najtańszych, co powoduje, że w wielu przypadkach osoby kierują się przy wyborze ceną. Niestety to błąd, gdyż aparaty stosunkowo tanie prezentują stosunkowo niską jakość, co może odbić się na zdrowiu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę, czy dane urządzenie koncentruje tlen w przedziale od 90 do 96 %, co będzie świadczyć o jego wydajności. Ponadto należy sprawdzić inne parametry aparatu m.in. głośność pracy czy też ilość zużycia prądu. Jest to o tyle istotne ze względu na to, iż wielu producentów określa minimalny czas działania urządzenia jako pół godziny. Pozwoli to na dłuższą eksploatację koncentratora tlenu. Poza tym ważna jest waga aparatu, jego wielkość, a także w przypadku uszkodzenia czy wystąpienia awarii długość gwarancji oraz możliwość serwisowania i naprawy.

0
Feed

Zostaw komentarz