Łóżko rehabilitacyjne dla seniora - na co zwrócić uwagę

Opieka nad osobą starszą wymaga odpowiedniego sprzętu. Takiego, który w znaczącym stopniu poprawi komfort seniora oraz ułatwi wykonywanie podstawowych czynności jego opiekunowi. Dobrze dopasowane do potrzeb łóżko rehabilitacyjne nie tylko będzie zapewniało bezpieczeństwo, ale również umożliwi zmianę pozycji czy samodzielne podniesienie się. O czym należy pamiętać podczas wyboru? Tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

 

Łóżko rehabilitacyjne – dopasuj je do cech fizycznych seniora

Mogłoby się wydawać, że najważniejszą właściwością leża będzie rodzaj sterowania nim. Jednak równie istotna jest kwestia wagi i wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Łóżko rehabilitacyjne dla seniora powinno więc być dopasowane do jego cech fizycznych. Nie może być zbyt krótkie. Ciężar pacjenta powinien być zdecydowanie niższy niż maksymalny udźwig mebla. Tylko w ten sposób sprzęt będzie spełniał wszystkie swoje funkcje.

 

Zwróć również uwagę, czy dany model łóżka rehabilitacyjnego dla seniora ma regulowane barierki oraz kółka. Te pierwsze zadbają o bezpieczeństwo podczas snu, a drugie – o łatwy przemieszczanie.

 

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora – elektryczne i manualne

Meble tego typu występują w dwóch rodzajach. Manualne pozwalają na ręczne ustawianie leża. Elektryczne natomiast – za pomocą pilota. Tutaj należy kierować się przede wszystkim stanem zdrowia seniora. Jeżeli starsza osoba nie porusza się lub nie ma siły na uniesienie swojego ciała, najlepszym wyborem będzie łóżko rehabilitacyjne elektryczne. To również dobra opcja z punktu widzenia opiekuna, ponieważ w sprzęt sterowany pilotem ułatwi mu pielęgnację, karmienie czy inne czynności. Jeżeli jednak pacjent jest w stanie samemu podnieść się lub poprawić pozycję zagłówka, to sprawdzi się również wersja manualna.

 

Jaki materac wybrać do łóżka rehabilitacyjnego dla seniora?

Dla osób, których schorzenia nie utrudniają poruszania się, sprawdzi się niemal każdy rodzaj materaca. W takim przypadku można sugerować się preferencjami seniora. Natomiast jeśli pacjent nie ma mobilności pozwalającej mu na swobodną zmianę pozycji w łóżku rehabilitacyjnym, warto rozważyć zakup lub wynajem materaca przeciwodleżynowego.

0
Feed

Zostaw komentarz