Łóżko ortopedyczne - bardziej warto kupić czy wypożyczyć?

Tak naprawdę, nie ma tutaj jednej, prawidłowej odpowiedzi. Taka decyzja jest uzależniona od wielu różnych czynników, między innymi potrzeb osoby, która będzie korzystać z łóżka ortopedycznego, jej schorzenia, możliwości finansowych rodziny czy nawet samej wygody. Każda sytuacja jest zupełnie inna, dlatego przed podjęciem decyzji należy dobrze przeanalizować swoje potrzeby oraz oczekiwania wobec sprzętu. W tym wpisie postaramy się przedstawić Ci wady i zalety każdego z wymienionych rozwiązań.

 

Czym jest łóżko ortopedyczne i jakie jest jego zastosowanie?

To mebel, którego zadaniem jest zapewnienie wygody oraz bezpieczeństwa osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku czy o różnego rodzaju schorzeniach, np. narządów ruchu, o charakterze przewlekłym bądź krótkotrwałym. Jednak wbrew pozorom ich rola nie kończy się na tym. Modele elektryczne posiadają kilka opcji regulacji, między innymi segmentu oparcia pleców, ud, wysokości czy nachylenia całego leża. Dzięki temu łóżko ortopedyczne można ustawić w pozycji anty-Trendelenburga, Trendelenburga czy krzesła, co może okazać się pomocne również dla osób opiekujących się, ponieważ mogą ułatwić proces karmienia czy utrzymanie higieny.

 

Jakie są zalety i wady zakupu łóżka ortopedycznego?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to droższa i mniej opłacalna opcja ale bardziej komfortową. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ wiele zależy od tego, przez jak długi czas łóżko ortopedyczne będzie użytkowane. Jeżeli stan osoby, która będzie z niego korzystać, nie ma szans ulec poprawie ze względu na charakter choroby lub schorzenia, to właśnie zakup może okazać się lepszym wyborem.

 

Pamiętaj jednak, że łóżko ortopedyczne jest bardzo ciężkie. Jego waga najczęściej oscyluje w okolicach 100 kilogramów, przez co może okazać się kłopotliwe w przesuwaniu, składaniu, przechowaniu czy transporcie. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup tego mebla, zarówno montaż, jak i demontaż będą czynnościami, z którymi będziesz musiał poradzić sobie całkowicie sam. Podobnie w przypadku serwisu, nauki obsługi oraz odsprzedaży, jeśli w pewnym momencie łóżko ortopedyczne przestanie być Ci potrzebne.

 

Wypożyczenie łóżka ortopedycznego – zalety i wady rozwiązania

Jak wcześniej wspomnieliśmy, tego typu wyrób nie należy do lekkich. Jednak w przeciwieństwie do zakupu, w przypadku wypożyczenia go prawdopodobnie nie będziesz musiał martwić się montaż, demontaż, serwis w trakcie użytkowania czy zrozumienie funkcji, które posiada łóżko ortopedyczne. Wypożyczalnie zazwyczaj zajmują się tymi czynnościami, a ich Klienci dostają gotowy sprzęt. W momencie, w którym korzystanie z mebla nie będzie już konieczne, możesz je po prostu zwrócić.

 

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że wypożyczalnie bardzo często oferują również pakiety, w których skład wchodzi nie tylko sam stelaż, ale i materac, np. przeciwodleżynowy czy zwykły, piankowy. Co więcej, takie rozwiązanie może mieć jeszcze jedną zaletę, a mianowicie – doradztwo. Jeśli nie wiesz, który rodzaj mebla sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji, a lekarz nie zalecił konkretnego rodzaju, to pracownicy takiej placówki z pewnością pomogą Ci w wyborze.

 

Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Przede wszystkim, odpowiedz sobie na pytanie, czy chcemy sami poświecić czas na analizowanie dostęptnych rozwiązań, czy zlecić dobór optymalnego rozwiązania firmie specjalizującej się w danej branży? Jeśli osoba, która będzie z niego korzystać, szybko wróci do zdrowia, ponieważ jej schorzenie nie jest przewlekłe, to zakup może okazać się wydatkiem niewspółmiernym do potrzeb. Koszt takiego produktu nie ogranicza się niestety wyłącznie do samego stelaża, ale również odpowiedniego materaca, który musi być dostosowany do potrzeb osoby korzystającej z mebla.

 

Jeżeli jednak wyrób będzie stosowany przez długi okres, to wypożyczenie go może być mniej opłacalną opcją. W takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować koszt obydwu rozwiązań jeżeli głównym kryterium wyboru jest cena oraz wziąć pod uwagę również wady, np. możliwy problem z odsprzedaniem łóżka ortopedycznego czy samodzielne znalezienie odpowiedniego serwisu, jeśli produkt uległby uszkodzeniu. Bardzo często pacjenci wynajmują sprzet kilka razy w roku tylko na okres kiedy jest im potrzebny. Po zwróceniu sprzętu nie zajmuje nam niepotrzebnie miejsca. Należy również pamiętać, jak każdy sprzęt należy odpowiednio serwisować. Jeżeli będziemy robić to nieumiejętnie to późniejsza odsprzedaż może okazać się niemożliwa.

 

Która opcja jest lepsza – zakup czy wypożyczenie?

Odpowiedź na to pytanie ostatecznie należy podjąć patrząc przez pryzmat swoich potrzeb. Podsumowując wynajem jest bardziej komforotowy i elastyczny, nie poświecamy swojego cennego czasu. Zakup może w niektórych przypadkach być bardziej opłacalny pod względem finansowym, niemniej musimy sami dołożyć swojej pracy i czasu aby tak się stało w dłuższym okresie czasu.

0
Feed

Zostaw komentarz