Łóżko rehabilitacyjne – co warto o nim wiedzieć?

Osoby, które wymagają tymczasowej lub długotrwałej opieki oraz rehabilitacji po przebytym urazie czy operacji, bardzo często są zmuszone korzystać z łóżka rehabilitacyjnego. Jest to specjalistyczny sprzęt medyczny, który pozwala nie tylko przebywać w pozycji leżącej, ale również umożliwia wstawanie, siadanie czy częstą zmianę pozycji. Jest on również sporym ułatwieniem dla opiekuna zajmującego się pacjentem. Jednak by je odpowiednio dopasować, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, a także mieć świadomość, że na rynku istnieje wiele rodzajów tego sprzętu medycznego.

 

Łóżko rehabilitacyjne – jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Tego rodzaju sprzęt medyczny różni się od siebie parametrami czy też dostępnymi funkcjami, a co za tym idzie, również ceną wypożyczenia lub zakupu. Warto więc zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

 

  • Wagę i wzrost pacjenta - przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego należy uwzględnić jego obciążenie. W przypadku osób wysokich lub bardzo otyłych warto znaleźć sprzęt medyczny o innych niż standardowe wymiary, dostosowane do potrzeb chorego.
  • Komfort opiekunów zajmujących się pacjentem - jeżeli pacjent jest obłożnie chory, a w dodatku będziemy zajmować się nim długotrwale warto wyposażyć się w łóżko rehabilitacyjne o pełnej sterowalności. W przypadku osób, które potrafią samodzielnie zmienić pozycję, można natomiast zdecydować się na model bez funkcji automatycznych.
  • Rodzaj choroby – w przypadku, gdy wiemy, iż łóżko rehabilitacyjne ma stanowić wyłącznie rozwiązanie tymczasowe, warto skorzystać z funkcji wypożyczenia sprzętu medycznego.
  • Dobór materaca – materac jest jednym z najważniejszych elementów łóżka rehabilitacyjnego. W przypadku osób chorych przewlekle lepszym rozwiązaniem będzie materac przeciwodleżynowy. W pozostałych przypadkach wystarczy zastosować pojedynczy materac piankowy w oddychającym, nieprzemakalnym pokrowcu.

 

Wybór łóżka rehabilitacyjnego – podsumowanie

Ten rodzaj sprzętu medycznego należy dobrać odpowiednio do potrzeb pacjenta, a także jednocześnie do potrzeb opiekuna, który będzie zajmował się chorym. Na rynku możemy spotkać się zasadniczo z dwoma typami łóżka rehabilitacyjnego: manualnym (tzw. szpitalne) oraz sterowanym elektrycznie. Pierwsza z wymienionych opcji jest znacznie tańsza, lecz wymaga ciągłej pracy opiekuna. Model sterowany elektrycznie to droższe rozwiązanie, które zapewnia duży komfort podczas codziennego funkcjonowania zarówno choremu, jak i osobie zajmującej się nim. Przede wszystkim odciąży plecy i kręgosłup opiekuna zajmującego się opieką na chorym.  

0
Feed

Zostaw komentarz